Odklopi

Delite na:

ODKLOPI.NET

Predlog za zakonsko omejitev uporabe telefonov in podobnih naprav v vzgojno-izobraževalnih ustanovah

Številne evropske države, kot so Norveška, Švedska, Finska, Nizozemska, Belgija, Latvija, Luksemburg, Francija, Italija, Grčija, Madžarska, Španija, Irska in Združeno kraljestvo, so sprejele ali zasnovale zakonodajo, ki omejuje ali prepoveduje uporabo zaslonskih tehnologij v vrtcih in šolah. Te odločitve so podprte z raziskavami, ki opozarjajo na škodljive učinke prekomerne rabe telefonov in drugih zaslonskih naprav na zdravje otrok in mladine ter njihovo sposobnost učenja in druženja.

Tudi v Sloveniji otroci in mladostniki vse več časa preživijo pred zasloni, kar povzroča:

  • motnje pozornosti, padec učne uspešnosti, težave pri branju in razumevanju snovi,

  • duševne motnje, kot so tesnobnost, depresija in nizka samopodoba, ter z njimi povezane pojave, npr. samopoškodovanje in samomorilnost,

  • zmanjšanje telesne aktivnosti, kar vodi v prekomerno telesno težo, težave z vidom, okrnjeno motoriko, motnje spanja, utrujenost,

  • zmanjšanje druženja s prijatelji in družino ter posledično zmanjšanje empatije,

  • izpostavljenost vsebinam, ki niso primerne za razvoj otrok in mladine, ter porast spolnih zlorab otrok in mladoletnikov,

  • spletno nadlegovanje, zlorabe in medvrstniško nasilje,

  • digitalno zasvojenost.

Šole in vrtci naj bodo varno in zdravo okolje, kjer se otroci učijo, ustvarjajo in družijo, ne pa prostor, kjer se poglablja zasvojenost s tehnologijami in povečuje nasilje.



Vlado Republike Slovenije, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter vse pristojne organizacije pozivamo, da:

  1. Nemudoma oblikujejo in sprejmejo zakonodajne ukrepe za omejitev uporabe telefonov in drugih zaslonskih (digitalnih) naprav za otroke in mladostnike v vzgojno-izobraževalnih ustanovah v Republiki Sloveniji.

  2. Spodbujajo izobraževanje o zdravi rabi tehnologij in okrepijo pouk računalništva in informatike, da se mladi spoznajo s prednostmi in pastmi digitalizacije.

  3. Podprejo uvedbo dobrih praks iz držav, kjer so uvedli podobne ukrepe, ter jih prilagodijo slovenskim razmeram.

  4. Otrokom in mladim omogočijo pravico do zdravega razvoja, zapisano v Ustavi Republike Slovenije. Država je posebej dolžna varovati otroke pred gospodarskim, socialnim in duševnim izkoriščanjem in drugimi oblikami zlorab, ki nezavedno vstopajo v učilnice in igralnice.

Podpisniki predloga se zavedamo, da je vsak od nas soodgovoren za reševanje problema pri sebi in v družini, hkrati pa verjamemo, da lahko z razmeroma preprostim ukrepom zaščitimo otroke, mlade in tudi odrasle pred negativnimi posledicami prekomerne uporabe telefonov in podobnih naprav. S predlogom ne želimo nasprotovati družbenemu in tehnološkemu napredku. Nasprotno: zamišljamo si, da je prihodnost lahko ukrojena po meri ljudi in poleg priklopa na digitalne naprave dopušča tudi odklop.



Scroll to Top